Jak co roku, w Zielone Święta - Dzień Zesłania Ducha Świętego, w Krakowie rozpoczynają się Dni Muzyki Kompozytorów Krakowskich, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej organizowany przez Zarząd Oddziału Krakowskiego Związku Kompozytorów Polskich (którego prezesem jest muzykolog Jerzy Stankiewicz, dyrektor artystyczny DMKK). Tegoroczna, 12. edycja festiwalu będzie trwać od 11 do 18 czerwca.
W tym roku festiwal kompozytorów krakowskich został wpisany w obchody 1000-lecia Biskupstwa Krakowskiego. Honorowego patronatu temu świętu całego środowiska muzycznego udzielił metropolita krakowski Jego Eminencja Ksiądz Kardynał Franciszek Macharski. Duchowość będąca motywem przewodnim Krakowa - Europejskiego Miasta Kultury roku 2000, wpisana została także w Międzynarodowy Festiwal Dni Muzyki Kompozytorów Krakowskich. Program obejmuje muzykę religijną, ukazuje sacrum w muzyce, prezentuje utwory będące swoistym wyznaniem wiary artysty. Odniesienie do sacrum podkreśla tytuł tegorocznych Dni Muzyki: "Confiteor - wierzę"..., ale jest to także wyznanie wiary poprzez sztukę.
Tradycyjnie w Zielone Święta, w niedzielę, w tym roku w dniu 11 czerwca o godz. 13.00, w Bazylice Mariackiej odbędzie się Msza Św. Inauguracyjna w intencji krakowskiego środowiska muzycznego, podczas której wykonana zostanie "Msza Polska" Juliusza Łuciuka. Z okazji Jubileuszu 45-lecia pracy twórczej tego kompozytora o godz. 14.00 odbędzie się jego jubileuszowy koncert kompozytorski "Przed Ołtarzem Wita Stwosza". Na koncert złożą się utwory jubilata pisane do tekstów Karola Wojtyły, a wykonawcami będą m.in. Chór Akademicki "Organum" i Mieszany Chór Mariański NMP z Lourdes, a także Symfoniczna Orkiestra Dęta Huty im. T. Sendzimira.
Tego samego dnia o godz. 18.00 w Kościele św. Katarzyny odbędzie się uroczysta inauguracja 12. DMKK. Poświęcony pamięci zbrodni katyńskiej koncert ma oddać hołd pomordowanym oficerom w 60. rocznicę zbrodni - wydarzenie to będzie transmitowane w Programie 2 Polskiego Radia (początek transmisji godz. 20.30). Podczas inauguracji zabrzmią rzadko wykonywane "Epitafium Katyńskie" Andrzeja Panufnika, "Requiem" Romana Palestra, nowy utwór Zbigniewa Bujarskiego "Alleluja" oraz arcydzieło polskiej liryki religijnej "Stabat Mater" Karola Szymanowskiego - wszystkie utwory w wykonaniu Zespołu Madrygalistów Capellae Cracoviensis oraz krakowskich solistów E. Towarnickiej, A. Monasterskiej, M. Krzywonia oraz Z. Grygielskiego.
W poniedziałek 12 czerwca w Krużgankach Klasztoru OO. Augustianów odbędzie się oryginalny wernisaż rzeźby - litofonów Arthura Schneitera, kamiennych rzeźb kształtowanych tak, by wydawały dźwięki - dodatkowo 15 czerwca przewidziane są warsztaty z udziałem szwajcarskiego twórcy, gdzie zademonstrowana zostanie strona brzmieniowa tych rzeźb-instrumentów.
12 czerwca o godz. 17.00 w Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej manggha kanadyjski zespół The Hammerhead Consort, w skład którego wchodzą dwaj perkusiści i dwaj pianiści, wykona m.in. utwory Piotra Grelli-Możejko, polskiego kompozytora zamieszkałego w Kanadzie, Hanny Kulenty oraz kompozytorów kanadyjskich i szwedzkich. Zespół w odmienny sposób nawiązuje do nurtu sakralnego bowiem utwory kompozytorów kanadyjskich, które przedstwai nawiązywać będą do religijności afrykańskich szamanów. Na festiwalu gościć będzie, także 12 czerwca, znakomity duet fortepianowy Eleonora & Mikulas Skuta z Bratysławy, który wykona "Wizje Amen", porywający i monumentalny fresk fortepianowy Oliviera Messiaena, inspirowany modlitewnym słowem "Amen".
Z kolei 13 czerwca w Kapitularzy OO. Dominikanów odbędzie się koncert zatytułowany "Szostakowicz metafizyczny": w programie którego znajdą się m.in. Preludia i fugi C-dur i h-moll w wykonaniu znanego już z udziału w DMKK pianisty Wieczesława Nowikowa (Helsinki) oraz znakomitych muzyków Andrzeja Bauera - wiolonczelisty i Marka Mosia - skrzypka, którzy przedstawią interpretację Tria e-moll. Tego samego dnia w Kościele OO. Jezuitów będzie można posłuchać trzech dużych utworów organowych J. Łuciuka, w wykonaniu Joachima Grubicha.
14 czerwca Orkiestra Kameralna Akademii Muzycznej w Krakowie pod dyrekcją W. Czepiela wykona utwory krakowskich kompozytorów na wiolonczelę i smyczki M. Stachowskiego i M. Negreya, których świetna wykonawczynią jest wiolonczelistka Dorota Imiełowska. Program w połowie stanowią utwory zagranicznych gości festiwalu: Libanki Hiby Al-Kawas a część drugą koncertu prof. Fredrick Kaufman ze Stanów Zjednoczonych, znakomity kompozytor reprezentant neoklasycyzmu amerykańskiego. Wieczorem tego dnia w Centrum Kultury Żydowskiej odbędzie się koncert tradycyjnej muzyki żydowskiej na motywach sakralnych w wykonaniu Tria Jaschy Liebermanna.
Czwartek 15 czerwca upłynie pod znakiem Bogusława Scheffera - na jego koncercie kompozytorskim będzie można wysłuchać "Stabat Mater" na sopran, chór i orkiestrę, "Psalmy" na sopran, saksofon i orkiestrę, oraz światowe prawykonanie "Te Deum" na chór i orkiestrę. Koncert kompozytorski B. Schaeffera otwiera zarazem "Dni B. Schaeffera", które wypełnione będą przeglądem jego twórczości teatralnej.
Interesująca postacią festiwalu jest Paweł Sydor. Ten młody kompozytor, wykształcony w Juilliard Scool w Nowym Jorku, przynależy do krakowskiego środowiska dopiero od roku. Jego "Credo" na sopran, tenor, chór mieszany i orkiestrę symfoniczną pod dyrekcją Pawła Przytockiego będzie można wysłuchać 16 czerwca w Kościele Św. Katarzyny. W programie także polskie prawykonanie młodzieńczego, kompletnie nieznanego utworu symfonicznego, Oliviera Messiaena "Promieniejący Nagrobek" oraz De Profundis na smyczki Krzysztofa Pendereckiego.
cie. Na dzień 17 czerca (godz 16.00) przewidziany został koncert Stowarzyszenia Artystycznego "Aperion", w programie utwory W. Z. Zycha, M. Jabłońskiego, M. Puto i E. Trębacz. Tego samego dnia o godz. 19.00 wystąpi zespół ośmiu flecistów z Zurychu - "Les Jouers de Flute", w wykonaniu którego będzie można posłuchać interesujących brzmieniowo transkrypcji m.in. kompozycji C. Debussy'ego oraz prawykonania światowego nowego utworu Waltera Feldmanna z Zurychu.
Ostatniego dnia festiwalu, w niedzielę 18 czerwca, 22 osobowy Chór Kameralny "Gloria" ze Lwowa, działający przy Związku Kompozytorów Ukrainy, zaprezentuje m.in. utwór Estończyka Arvo Paarta i Mirosława Skoryka, twórcy muzyki do słynnego filmu "Cienie zapomnianych przodków", kompozytora ukraińskiego, który w sposób oryginalny nawiązuję do folkloru karpackiego, a także idiomu ukraińskiej muzyki prawosławnej. W programie także utwory organowe (w wykonaniu Marka Stefańskiego) uznanych kompozytorów krakowskich K. Moszumańskiej-Nazar oraz T. Machla. br>
Wieczorem o godz. 20.00 w kościele Św. Katarzyny odbędzie się Koncert na zamknięcie festiwalu w wykonaniu wspomnianego już zespołu "Les Jouers de Flute", dwunastu solistów europejskich teatrów operowych (6 głosów żeńskich i 6 głosów męskich), 6 litofonów - "kamieni dźwiękowych" "brzmiących w wielkiej przestrzeni architektury sakralnej" do tekstów wielkich klasyków, m.in. Goethego, Hoelderlina i Rilkego, które złożą się na 6 części oratorium wystawionego scenicznie 50-letniego, znanego kompozytora szwajcarskiego Ulricha Gassera. Tytuł nastraja do refleksji: "O nieubłaganej konieczności śmierci". I tak twórcy festiwalu pojmują jego przesłanie: przeżycie wartości estetycznych dzieł nowej muzyki, zbliżenie do sacrum, refleksja i kontemplacja. Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa! |