Program

Sobota 18 kwietnia, godz. 18.00

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, ul. M. Konopnickiej 26

KONCERT NA OTWARCIE 27. MIĘDZYNARODOWEGO FESTIWALU KOMPOZYTORÓW KRAKOWSKICH

MOTION TRIO

JANUSZ WOJTAROWICZ – akordeon

PAWEŁ BARANEK – akordeon

MARCIN GAŁAŻYN – akordeon

PIOTR ORZECHOWSKI – rhodes piano (gościnnie)

 

POLONIUM

 

Wiaczesław Siemionow Toccata-Barbaro na trio akordeonowe (2014) *

Witold Lutosławski Bukoliki na fortepian (1952) wersja na 3 akordeony
Janusz Wojtarowicz/Jacek Hołubowski Sounds of War na 3 akordeony (1996)

Marta Ptaszyńska The last Waltz in Vienna na trio akordeonowe (2001)

Michael Nyman Come Unto These Yellow Sands na zespół kameralny (1991) wersja na 3 akordeony

Krzysztof Penderecki Chaconne in memoriam John Paul II na orkiestrę smyczkową (2005) wersja na 3 akordeony

Wojciech Kilar Orawa na kameralną orkiestrę smyczkową (1986) wersja na 3 akordeony

Janusz Wojtarowicz Silence na 3 akordeony (1999)

Henryk Mikołaj Górecki Koncert na klawesyn (fortepian) i orkiestrę smyczkową (1980) wersja na piano rhodes i 3 akordeony

Wersje na 3 akordeony są autorstwa Janusza Wojtarowicza

 

* Prawykonanie światowe. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu „Kolekcje” – Priorytet „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca

mkidn_01_cmyk IMiT_logo

Współorganizacja:

akordeonus

 

Niedziela 19 kwietnia, godz. 16.00

Sala koncertowa Akademii Muzycznej, ul. Św. Tomasza 43

WU WEI (Chiny/Niemcy) – spotkanie z kompozytorem i wykonawcą (prezentacja sheng)

 

Niedziela 19 kwietnia, godz. 17.00

Sala koncertowa Akademii Muzycznej, ul. Św. Tomasza 43

WU WEI – sheng (Chiny/Niemcy)

 

CHINESE AND EUROPEAN CONTEMPORARY MUSIC FOR SHENG

 

Stefan Schultze What Remains (2014) **
Xiaosheng Zhao Calling Phoenix (1991) **
Manabe Naoyuki Breathing IV (2003) **

Keeyong Chong Jingxing Hua Hai (2014) **

Sandeep Bhagwati Traces and Shadows (2013) **
Marie-Hélene Bernard Les ailes du phénix na sheng i live electronics (2010) **
Stefano Pierini Solo III (2012) **
Wu Wei Dragon Dance (2014) **

 

Współorganizacja: Katedra Kompozycji Akademii Muzycznej w Krakowie

nowe_logo_AMUZ

 

Niedziela 19 kwietnia, godz. 20.00

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, ul. M. Konopnickiej 26

ORKIESTRA KAMERALNA WIRTUOZI LWOWA (Ukraina)

SIERGIEJ BURKO (Ukraina) – dyrygent

Soliści:

ANDRIJ KARPIAK (Ukraina) – flet

MACIEJ LULEK – skrzypce

DOROTA IMIEŁOWSKA – wiolonczela

ŁUKASZ PAWLIKOWSKI – wiolonczela

Gościnnie:

NATALIA SROKA – obój

BARBARA BOROWICZ – klarnet

DOMINIK TEKIELAK – fagot

WOJCIECH KAMIONKA – waltornia

MATEUSZ RUSOWICZ – trąbka

BARTŁOMIEJ WITEK – puzon

 

PRZYJACIELE Z UKRAINY

 

Zoltan Almashi Concerto Grosso No. 2 na orkiestrę smyczkową (2000) **

Igor Szczerbakow Koncert na flet, smyczki i perkusję (2009) **

Lubawa Sydorenko Oktagon na orkiestrę smyczkową (2010/13) **

Paweł Sydor Szalom na dwie wiolonczele i orkiestrę smyczkową (2014) *

Konstanty Regamey Koncert podwójny „Lila” na skrzypce, wiolonczelę i orkiestrę kameralną (1976) **

 

Poniedziałek 20 kwietnia, godz. 19.30

Filharmonia Krakowska, Sala Złota, ul. Zwierzyniecka 1

BOGUSŁAWA HUBISZ-SIELSKA – altówka

LECH BAŁABAN – altówka

JAN BAŁABAN – skrzypce

 

PRAWYKONANIA I TRANSKRYPCJE KLASYKI XX WIEKU

 

Piotr Moss Dédicace VI pour violon et alto à Bogusław Schaeffer pour son 85e anniversaire (2013) *

Krystyna Moszumańska-Nazar Sonata na dwie altówki (2003)

Jarosław Płonka Rich and Timeless na dwie altówki (2014 – zamówienie 26. MFKK) *

Michał Spisak Suita na dwie altówki (1959)

Witold Lutosławski Bukoliki na altówkę i wiolonczelę (1962) wersja S. Kamasy na dwie altówki (1970)

 

Wtorek 21 kwietnia, godz. 10.00

Instytut Muzykologii Uniwersytetu Jagiellońskiego

Sala Kameralna Pałacu Pusłowskich, ul. Westerplatte 10

DOHUN LEE (Korea Płd./Niemcy) – Neue Klänge aus der Tradition – wykład o użyciu tradycyjnych instrumentów koreańskich we współczesnej muzyce

Dr hab. MAGDALENA DZIADEK – prowadzenie i tłumaczenie z j. niemieckiego

 

Wtorek 21 kwietnia, godz. 19.30

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, ul. M. Konopnickiej 26

GOODMORI ENSEMBLE (Korea Płd.)

YUNSUK EOM – gayageum

HYUNSUK EOM – heageum

MODERN ENSEMBLE (Korea Płd.)

WONYUN YANG – sopran

JIHEA KIM – skrzypce

HYOJIN CHUNG – fortepian

 

SOUTH KOREAN MUSIC

 

Hyewon Lee Duo na skrzypce i fortepian (2015) *

Seongmin Ji 49/52 na heageum (2015) *

Dohun Lee Minifiction VII „Starry Night” na fortepian solo (2012) **

David F. Rafferty Enigmatic Projections na skrzypce solo (2011/15) **

Eunsil Kwon Dream na sopran, gayageum i fortepian (2015) **

Yoori Kim Ariarirang na gayageum i fortepian (2015) *

Jaman Koo …und Dasein 6 (Shin-Gagok) na jeden głos (2001) *

Jakub Polaczyk Korpodyque na gayageum, heageum, skrzypce i fortepian (2014/15) *

 

Środa 22 kwietnia, godz. 17.00

Instytut Muzykologii Uniwersytetu Jagiellońskiego

Sala Kameralna Pałacu Pusłowskich, ul. Westerplatte 10

PROMOCJA KSIĄŻKI
Olivier Messiaen. Człowiek i artysta w Stalagu VIII A w Görlitz

Spotkanie z autorem – JERZYM STANKIEWICZEM

Red. ANNA WOŹNIAKOWSKA – prowadzenie

 

Środa 22 kwietnia, godz. 20.00

Bunkier Sztuki, Plac Szczepański 3a

STUDENCI AKADEMII MUZYCZNEJ W KRAKOWIE

FRANCISZEK ARASZKIEWICZ – harfa infrared

PAWEŁ CAL – waltornia

JAKUB GUCIK – wiolonczela

MAREK CHOŁONIEWSKI – realizacja, koordynacja projektu

 

KONCERT STUDIA MUZYKI ELEKTROAKUSTYCZNEJ

KOKTAJL ELEKTRONICZNY

 

Franciszek Araszkiewicz Sound Scripture na harfę infrared i warstwę video (2015) *

Jurij Bulka #! (2015) *

Joao Victor Bota Flexatone (2015) *

Francesco Fabris net_cell na wiolonczelę i media sieciowe (2015) *

Marcin Pączkowski Etiuda elektroniczna nr 4 (2015) *

Franciszek Araszkiewicz/Piotr Roemer/Szymon Strzelec Strefy/Zones (2015) *

Ewa Trębacz Minotaur (2005/11) na waltornię i elektronikę

 

Czwartek 23 kwietnia, godz. 17.00

Sala koncertowa Akademii Muzycznej, ul. Św. Tomasza 43

RENATA GUZIK – flet

MARIUSZ PĘDZIAŁEK – obój

PIOTR LATO – klarnet

AGNIESZKA KACZMAREK – harfa

ANNA ZAWISZA – sopran

AGNIESZKA BUGLA – skrzypce

BOGUSŁAWA HUBISZ-SIELSKA – altówka

RENATA ŻEŁOBOWSKA-ORZECHOWSKA – fortepian

PIOTR RÓŻAŃSKI – fortepian

 

INSPIRATIONS

 

Szczepan Tesarowicz 3 Uty japońskie na głos wysoki i fortepian (2015) *

Toru Takemitsu Air na flet solo (1995)

Jeajoon Ryu Sonata na klarnet i fortepian (2013) **

Aleksander Kościów Shihaikai na sopran i fortepian (2004)

Isang Yun Piri na obój solo (1971)

Toru Takemitsu Rain Tree Sketch II na fortepian (1992)

Zaid Jabri In Memoriam Adam Kaczyński na flet, obój, harfę, fortepian, altówkę
i skrzypce (2010)

 

Współorganizacja: Akademia Muzyczna w Krakowie

nowe_logo_AMUZ

 

Piątek 24 kwietnia, godz. 10.00
ODWOŁANY

Sala kameralna Akademii Muzycznej, ul. Św. Tomasza 43

TOSHIO HOSOKAWA (Japonia) – wykład pt. Music as a calligraphy (Muzyka jako kaligrafia)

 

Współorganizacja: Katedra Kompozycji Akademii Muzycznej w Krakowie

nowe_logo_AMUZ

 

Piątek 24 kwietnia, godz. 19.30

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, ul. M. Konopnickiej 26

ORKIESTRA MUZYKI NOWEJ

SZYMON BYWALEC – dyrygent

BARTŁOMIEJ DUŚ – saksofon

SZYMON KRZESZOWIEC – skrzypce

TAJIMA TADASHI (Japonia) – shakuhachi

 

MUSICAL JOURNEY

 

Maciej Jabłoński Tao. Concerto da camera nr 2 na saksofon altowy i duży zespół kameralny (2014/15 – zamówienie 27. MFKK) *

Wojciech Widłak Anoranza. Fase inicial dla 15 wykonawców (2015) *

Toshio Hosokawa Voyage I na skrzypce i zespół kameralny (1997) **

Marcel Chyrzyński War Game. Koncert na saksofon altowy i duży zespół kameralny (2014/15) *

Toshio Hosokawa Voyage X – Nozarashi na shakuhachi i zespół kameralny (2009) **

 

Sobota 25 kwietnia, godz. 17.00

Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK, ul. Lipowa 4

ALEKSANDER JANICKI – performer, VJ, video art

PAULINA OWCZAREK – saksofon barytonowy

MARIA ANNA JANICKA – elektryczne skrzypce, laptop

MICHAŁ DYMNY – gitara elektryczna

RAFAŁ MAZUR – akustyczna gitara basowa

TOMEK CHOŁONIEWSKI – perkusja

 

HAIKU PROJECT

 

Projekt łączący idee japońskiej poezji haiku, współczesną sztukę wizualną i improwizację intuitywną w muzyce
 

Sobota 25 kwietnia, godz. 19.30

Sala koncertowa Akademii Muzycznej, ul. Św. Tomasza 43

AGATA KIELAR-DŁUGOSZ – flet

BARBARA BOROWICZ – klarnet

AGNIESZKA KACZMAREK – harfa

ANNA MARIA SARNA – marimba

ANNA ZAWISZA – sopran

AGNIESZKA BUGLA – skrzypce

ANDRZEJ JUNGIEWICZ – fortepian

CRACOW DUO

JAN KALINOWSKI – wiolonczela

MAREK SZLEZER – fortepian

 

JAPANESE MUSIC – FOCUS TOSHIO HOSOKAWA

 

Trio na skrzypce, wiolonczelę i fortepian (2012) **

Lied na flet i fortepian (1985) **

Drei Engel Lieder na sopran i harfę (2014) **
Vertical Time Study I na klarnet, wiolonczelę i fortepian (1993) **

Reminiscence na marimbę solo (2002) **

Stunden Blumen na klarnet, skrzypce, wiolonczelę i fortepian (2009) **

 

Współorganizacja: Katedra Kompozycji Akademii Muzycznej w Krakowie

nowe_logo_AMUZ

 

Niedziela 26 kwietnia, godz. 09.00

Królewska Katedra na Wawelu św. Stanisława BM i św. Wacława, Wawel 3

Msza święta w intencji kompozytorów, muzykologów i muzyków Krakowa

Przewodniczenie mszy św. w jęz. łacińskim i homilia

Ks. dr hab. ROBERT TYRAŁA

 

Niedziela 26 kwietnia, godz. 13.00

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, ul. M. Konopnickiej 26

TAJIMA TADASHI (Japonia) – mistrz gry na shakuhachi

 

KONCERT TRADYCYJNEJ MUZYKI JAPOŃSKIEJ

 

Sagariha 下り葉 (Spadające liście) **  

Daha no kyoku 打波の曲 (Uderzające fale) **

Tamuke 手向 (Muzyczna ofiara) **

Yamagoe 山越 (Przejść przez wzgórze) **

Shingetsu-chô 心月調 (Księżyc w sercu) **

San’an 産安 (Szczęśliwe narodziny) **

Tsuru no sugomori 鶴の巣籠 (Gniazdo żurawi) **

Kokû 虚空 (Puste niebo) **

 

Niedziela 26 kwietnia, godz. 18.00

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, ul. M. Konopnickiej 26

KONCERT NA ZAMKNIĘCIE 27. MIĘDZYNARODOWEGO FESTIWALU KOMPOZYTORÓW KRAKOWSKICH

KWARTET SMYCZKOWY CZTERY CZWARTE

KAROLINA SZYMBARA – skrzypce I
MARTA RYCHLIK – skrzypce II
ZUZANNA IWAŃSKA – altówka
AGNIESZKA MAJCHRZYK – wiolonczela

ALICJA I GRZEGORZ BILIŃSCY – autorzy grafik komputerowych

MATEUSZ BIEŃ – oprogramowanie interaktywne, koordynacja projektu

 

ANIMATION AND MUSIC/MUSIC AND ANIMATION

 

Film Arigato from Japan (2012) – muzyka: Ayane Yamanaka

Mateusz Bień Figury płaskie na kwartet smyczkowy (2015) *

Michał Jakub Papara Odyseja – I kwartet smyczkowy (2009)

Michał Pawełek IC 1470 na kwartet smyczkowy (2015) *

Stanisław Rzepiela Square na kwartet smyczkowy i wideo (2015) *

Wojciech Ziemowid Zych Retoryka niedo-…/Niedo-…retoryka na kwartet smyczkowy (2007, wersja z 2015) *

Film Inversus (2012) – muzyka: Renate Stivrina

 

Niedziela 26 kwietnia, godz. 20.30

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, ul. M. Konopnickiej 26

DR PIOTR KLETOWSKI – wykład nt. muzyki filmowej Toru Takemitsu ilustrowany filmem Hiroshiego Teshigahary Kobieta z wydm (1964).

 
 

* prawykonanie światowe / world premiere

** prawykonanie polskie / premiere in Poland

Organizator zastrzega sobie zmiany w programie

NA WSZYSTKIE KONCERTY WSTĘP WOLNY